Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej

Zagospodarujemy czas łowickim seniorom

„Łowicki Aktywny Senior – cykl warsztatów i zajęć edukacyjnych” to nazwa projektu, na którego realizację Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej pozyskało środki zewnętrzne w wysokości 86 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Ogółem w konkursie ogłoszonym w marcu br. w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2012-2013 dofinansowanie otrzymało 286 organizacji pozarządowych z całej Polski. Oferty złożyło blisko 1800 organizacji.  Złożona oferta naszego Stowarzyszenia w konkursie z nr 469 na realizację kilkunastu działań skierowanych do 160 seniorów w wieku powyżej 60 roku życia, znalazła się na liście rankingowej pod nr 79.

Podstawowym celem projektu będzie zwiększenie i poprawa jakości oferty edukacyjnej dla osób starszych w tym poprawa poziomu życia seniorów w Łowiczu oraz tworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju oferty edukacyjno-kulturalnej, rozwoju społeczno-kulturalnego poprzez różne formy aktywności.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Łowicza w wieku 60+ i zakłada jego realizację od 15 lipca do 31 grudnia 2013 roku w zakresie następujących działań:

1)    warsztaty tematyczne (zdrowej żywności, profilaktyki, zdrowia, zdrowego stylu życia, bezpiecznego korzystania z Internetu, rękodzielniczych, fotograficznych),

2)    zajęcia muzyczne (powołanie chóru i nauka śpiewu, emisji głosu),

3)    zajęcia integracyjno-plastyczne (sprawność ruchowa i arteterapia, m.in: odlewy z gipsu, ceramika, decoupage - zdobienie, filc – wykonanie obrazu, carving – dekorowanie potraw),

4)    szkolenia (obsługi komputera z Internetem I i II stopnia),

5)    spotkania z ciekawymi ludźmi (zasady bezpieczeństwa oraz bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych i grzewczych),

6)    zajęcia sportowo – rekreacyjne (promujące aktywność ruchową, gimnastyczne, zabawy z chustą animacyjną, nauka chodzenia z kijami Nordic Walking),

7)    zajęcia relaksacyjne (nauka technik relaksacyjnych),

8)    konferencja naukowa ( w zakresie zwrócenia uwagi na potrzeby osób starszych),

9)   Dzień Seniora 25 września br. (wymiana doświadczeń, wspólna zabawa, wybór Pani i Pana Jesieni, przemarsz seniorów ulicami miasta, przegląd talentów artystycznych, wystawa prac powstałych podczas zajęć i warsztatów). 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie proszone są o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej, którą będzie można otrzymać od 3 lipca w kilku miejscach w Łowiczu m.in.: Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kaliskiej 6b, Środowiskowym Domu Samopomocy przy 3 Maja 11, Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. 3 Maja 5/7, Miejskiej Bibliotece im. A. K. Cebrowskiego przy ul. Bratkowice 3a, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Podrzecznej 30. Wypełnione ankiety należy dostarczyć do siedziby Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej ul. Świętojańskiej 1/3 w Łowiczu do 12 lipca 2013 roku.

Obecnie oprócz mieszkańców Łowicza w wieku powyżej 60 lat chętnych do udziału w przygotowanych zajęciach, warsztatach, szkoleniach komputerowych, stowarzyszenie poszukuje instruktorów, trenerów z takich dziedzin jak dietetyka, geriatrii, arteterapii, psychologów, informatyków i innych.

Autorem i koordynatorem projektu z ramienia stowarzyszenia jest nasz Wiceprzewodniczący Michał Zalewski, który udziela szczegółowych informacji o projekcie pod nr tel. 600 265 999 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Do współpracy przy realizacji projektu stowarzyszenie zaprasza działające w Łowiczu na rzecz seniorów organizacje i stowarzyszenia, Uniwersytet III Wieku, Miejsko-Powiatowe Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów czy Klub Seniora „Radość”.

 

 
Copyright © MK SOFT