Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej

„Hortiterapia - zielona opieka” projekt finansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2024 rok „ŁÓDZKIE NA PLUS”

 

                          

 

Informujemy o realizacji projektu na rzecz osób niepełnosprawnych pn. „Hortiterapia - zielona opieka” w okresie od 2024-07-05 do 2024-12-31, finansowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2024 rok „ŁÓDZKIE NA PLUS”.

Projekt ma na celu aktywną rehabilitację w ogrodzie poprzez siew, sadzenie, prace pielęgnacyjne, suszenie ziół, a także formę rehabilitacji bierną poprzez relaks i doświadczanie ogrodu wszystkimi zmysłami.

 

W wyniku rekrutacji zostanie wyłoniona grupa beneficjentów ostatecznych projektu - 50 osób, w tym dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z niepełnosprawnościami ruchowymi, mentalnymi, emocjonalnymi, psychicznymi, psychosomatycznymi oraz deficytami sensorycznymi, zamieszkującymi powiat łowicki, którzy zostaną podzieleni na pięć grup po 10 osób niepełnosprawnych i 5 dorosłych osób niepełnosprawnych. W rekrutacji przestrzegana  jest zasada równości szans i płci. Poprzez realizację zadania chcemy także zwrócić uwagę lokalnej społeczności na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin; oraz integrować środowisko lokalne na rzecz rozwiązywania ich potrzeb.

Osoby zainteresowane udziałem, mogą składać dokumenty aplikacyjne, dostępne w załączniku oraz w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Świętojańskiej 1/3 w Łowiczu.

Nabór beneficjentów będzie przeprowadzony na podstawie wypełnionej deklaracji uczestnictwa, złożonej osobiście. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Koordynator projektu udziela informacji o projekcie pod nr tel. 606792731

 

Szczegółowy wykaz działań realizowanych w ramach projektu „Hortiterapia - zielona opieka”

 

  1. Wspólne zaprojektowanie ogrodu z uwzględnieniem możliwości swobodnego dostępu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zakup m. in.: narzędzi ogrodowych i materiałów niezbędnych do realizacji zadania, np. roślin, nasion, podłoża ogrodowego, podpór, skrzyń ogrodowych, materiałów do budowy „Eko-hoteli” itp.
  2. W ramach aktywnej rehabilitacji hortiterapeutycznej dla 50 niepełnosprawnych uczestników zostaną zorganizowane i przeprowadzone warsztaty :
    • 40 godzin terenowych warsztatów ekologicznych „Zgodnie z Naturą”, podczas których uczestnicy będą mogli poznawać tajniki ekologicznej uprawy roślin, która działa w zgodzie z naturą i opiera się na wykorzystywaniu naturalnych procesów w prowadzeniu ogrodu.
    • 40 godzin warsztatów ”Eko-hotel”, podczas których niepełnosprawne osoby własnoręcznie wykonają tzw. hotele dla pożytecznych owadów zapylających, które zostaną umieszczone w pobliżu łąki kwietnej i ogrodu w skrzyniach.
    • 40 godzin warsztatów zielarskich, podczas których beneficjenci poznają i zastosują zasady: przygotowania plantów, wysiewu, pielęgnacji, zbiorów, suszenia i przechowywania ziół. Celem jest rozwinięcie umiejętności poznawania ziół i wykorzystywania ich do celów leczniczych, kulinarnych, kosmetycznych.
    • 40 godzin warsztatów z ogrodolecznictwa dla dzieci.
    • 40 godzin warsztatów z ogrodolecznictwa dla dorosłych.

Celem zadania jest: poprawa sprawności fizycznej i zdrowia, stanu emocjonalnego, koncentracji uwagi, umiejętności radzenia sobie z problemami, rozwój samodzielności i niezależności. Stymulacja sensoryczna poprzez obcowanie z przyrodą pobudzająca wszystkie zmysły. Przebywanie w grupie, praca zespołowa, wspólna zabawa przyczyni się do poprawy funkcji społecznych i umiejętności komunikacyjnych. Ekologiczna uprawa w formie warsztatów edukacyjnych będzie sprzyjać pogłębianiu wiedzy z zakresu uprawy, pielęgnacji, zbioru roślin i ziół zgodnie z naturą. Rehabilitacja hortiterapeutyczna zacznie się od wspólnego zaprojektowania ogrodu z uwzględnieniem możliwości swobodnego dostępu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nasadzenia roślinne, w tym w skrzyniach będą miały cechy ogrodów sensorycznych. Kompozycje roślinne zostaną tak dobrane, aby mogły one oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi.

Projekt finansowany w ramach Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego na 2024 rok „ŁÓDZKIE NA PLUS” w wysokości 40.000,00 zł.

 

Załączniki:

Załączniki:
Pobierz plik (art. 13 RODO - beneficjenci.docx)Rodo oświadczenie[Rodo oświadczenie]1482 Kb
Pobierz plik (Deklaracja - budżet obywatelski.docx)Deklaracja uczestnictwa[Deklaracja uczestnictwa]1495 Kb
Pobierz plik (KARTA REKRUTACYJNA DO  PROJEKTU .docx)Karta Rekrutacyjna[Karta Rekrutacyjna]1477 Kb
Pobierz plik (_zal_7_klauzula_informcyjna_do_umowy.docx)Klauzula Informacyjna[Klauzula Informacyjna]25 Kb
Copyright © MK SOFT