Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Obywatelskich Ziemi Łowickiej

Dogoterapia

Pracuje z dziećmi od ponad 10 lat. Rehabilitacja bywa czasem żmudnym i trudnym procesem. Aby przyniosła zamierzony skutek, należy dziecko odpowiednio zmotywować i zachęcić do współpracy. Czasami ćwiczenia w formie zabawy nie wystarczają.

Dlatego zdecydowałam się na uczestnictwo w kursie dogoterapii, ponieważ praca z odpowiednio wybrany i wyszkolonym psem pomoże mi zmotywować dziecko i przyczynić się do jego wszechstronnego rozwoju. Poprzez dogoterapię będę mogła oddziaływać na sferę emocjonalną dziecka, m.in.: przełamywanie lęku przed psem i światem zewnętrznym, rozwijanie umiejętności wyrażania emocji, rozwój empatii i poprawę samooceny, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka.

Zajęcia z udziałem psa rozwiną również sferę umysłową dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych. Dostarczą bodźców polisensorycznych: wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Dzieci będą uczyć się liczenia, określania związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawania kolorów i kształtów, różnic i podobieństw.

Ponieważ jestem fizjoterapeutką, najważniejszy będzie dla mnie rozwój funkcji ruchowych u dziecka. Dogoterapia wpłynie na zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń ruchowych, poprawę motoryki i koordynacji ruchowej, obniżenie napięcia mięśniowego, doskonalenie zdolności utrzymywania równowagi, rozwijanie umiejętności lokomocyjnych, kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała, naśladowanie ruchu poprzez obserwowanie czynności wykonywanych przez psa (chodzenie, leżenie, siadanie, turlanie, czworakowanie), nauka samodzielności poprzez wykonywanie zadań z udziałem psa (chodzenie na smyczy, czesanie, elementy tresury).

W sierpniu zamierzam odbyć dwutygodniowy obóz z psem, który jest kontynuacją kursu podstawowego organizowanego przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. W tym miejscu pragnę pozdrowić wszystkich wykładowców i specjalistów: Magdalenę Nawrocką, Agatę Bagdach, Kamila i Małgorzatę Kędziorek, Annę Synoradzką, wszystkich uczestników kursu i podopiecznych DPS-u oraz psich terapeutów: Demi, Batiara i Gię.

Zapraszam również do zapoznania się ze stroną Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom www.zwierzetaludziom.pl

Milena Brzoza-Gołaszewska

Przejdź do galerii

Copyright © MK SOFT